Čchi Kung

03AnnacviceniJedná se o cvičení, které pochází z čínské tradice. Slovo Čchi Kung se většinou překládá takto: "pěstování energie".
Ve skutečnosti však jde především o vědomou práci s naší vitalitou, elánem, chutí do života, dobrou náladou, uvolněním, zklidněním…  Je to vlastně umění, jak žít obyčejný život v reálném světě, nohama na zemi.

V Centru U Duhy cvičíme Čchi Kung a další formy pravidelně každé pondělí, úterý a středu vždy od 18 hodin. Nově nabízíme také dopolední cvičení každé úterý od 9 hodin. Více info o pravidelných cvičeních pro zdraví naleznete zde.

 
  • Je to tedy vědomá práce s tělem - uvolnění těla.
  • Dále vědomá práce s myslí - zklidnění mysli.
  • Vědomá práce s dechem - okysličení krve.
  • Vědomá práce s držením těla - správný postoj.
  • Vědomá práce s pohybem - aktivace lymfatického systému.
  • Vědomé propojení myšlenek, pocitů a těla.
  • Nalézání rovnováhy mezi dáváním a přijímáním.
  • Navození dobré nálady, rovnováhy, harmonie, klidu…

 

Před každou sestavou cvičení Čchi Kung je vhodné prokrvit tkáně a zahřát tělo vhodnou rozcvičkou. Tato automasáž je druhem rozcvičky, kterou používáme na našich cvičeních. Automasáž lze provádět ve stoje v sedě i v leže. Sami si volíme jakou pozici, intenzitu při automasáži zvolíme.      
Příjemný start do nového dne plného dobré nálady.

Pa tuan ťin, neboli Osm kusů brokátu je velmi starý, čínský soubor osmi cvičení. Je jedním z mnoha podob cvičení Čchi Kung, které má v Číně tisíce let starou tradici. Vede k činnosti vnitřních orgánů, pružnosti kloubů, prokrvení, aktivaci lymfatického systému.
Vědomé propojení dechu, těla, mysli a se svou intuicí.

 

staticky cchi kungDalší velkou oblastí čínského cvičení Čchi Kung jsou statické pozice. Tento systém nehybných postojů má mnoho podob. Ukážeme vám několik tradičních forem tohoto cvičení.

suz strecinkJedná se o soubor protahovacích a uvolňovacích cviků. Tato metoda je velmi rozšířená a oblíbená po celém světě. Protože některé její prvky používáme i při cvičení Čchi Kung, rozhodli jsme se vám ji představit na našich stránkách.

 

 

shibashiShibasi čínsky znamená osmnáct pohybů. Tai Čchi - Čchi Kung Shibasi je jedna z nejpopulárnějších forem cvičení Čchi Kung. Tuto sestavu osmnácti cviků vytvořil čínský profesor Lin Hou-Sheng v roce 1979. Rádi tuto formu zařazujeme do programu našich cvičení a tak jsme se rozhodli ji detailně popsat na našich stránkách.

Tao znamená cesta. Tímto cvičením lze najít rovnováhu, uvědomění si neustálého pohybu a propojení se vším. Před tímto cvičením je vhodné provést minimálně automasáž. Vše se děje pomalu a plynule. Celému cvičení lze věnovat řádově minuty nebo i celé hodiny.

 

meridianyStarodávná čínská tradice má osobitý pohled na život. Velmi stručně vás seznámíme s některými pojmy, které s tímto pohledem souvisejí.

reflexologieReflexní terapie vychází ze známého poznatku, že na všech zakončeních lidského těla existují reflexní plošky, odpovídající příslušným orgánům nebo oblastem těla.