Dechová cvičení

ustaanos

 

Vědomá práce s dechem je obsažená v každém spirituálním systému a je také nedílnou součástí našich cvičení pro zdraví. Proto jsme se rozhodli postupně na toto místo vkládat články o tomto tématu.

 

 

Nejdůležitějším dýchacím svalem je bránice.

Oddělujeme hrudní dutinu od břišní. Její okraje jsou připojeny vzadu k páteři, po stranách k dolním žebrům a v předu ke spodní části hrudní kosti. A proto jistě pochopíme, proč nádech a výdech prováděný bráničním způsobem ovlivní také stav naší páteře. Správné dýchání je také základem správného provádění různých cviků.

Docela obyčejně se každé ráno párkrát vědomě nadechněte a vydechněte.

Spojte toto prosté ranní dechové cvičení s pocitem klidu a radosti.

Pokud v tomto svém cvičení budete úspěšní, potom pokaždé když si v průběhu dne uvědomíte svůj dech, přijdou k vám i tyto pocity pohody, bezpečí a radosti.

Protože náš dech je přirozené pouto s vyšším řádem a důkazem, že v našem vnitřním světě je vše v pořádku.

 

Představíme vám zde autentický způsob dýchání, známý v sufijské tradici jako očistný dech.

Jedná se o pět způsobů dýchání, které se používají jako součást sufíjského léčebého rituálu. Každý jednotlivý typ dechu se prodýchává pětkrát.

dechzeme

 

Nadechujeme i vydechujeme nosem. Pociťujte své tělo jako součást země. Nohy vás se zemí spojují a přinášejí zemské vědomí do vašeho těla. Při výdechu zarůstáte do země a při nádechu z ní vyrůstáte. Posilujeme v sobě tyto kvality: sílu, vytrvalost, neměnnost, rozšiřování se.

 

dechvoda

 

Nadechujeme nosem a vydechujeme ústy. Uvědomujte si tekutiny ve svém těle, krev, mezibuněčné tekutiny. Posilujeme v sobě tyto kvality: ústupnost, obeplouvání překážek, přizpůsobivost, pokrok.

 

 

dechohen01

 

Nadechujeme ústy a vydechujeme nosem. Uvědomujte si energii, chemickou výheň v našem těle. Nadechujeme se centrem Hara ( tělesné těžiště kousek pod pupkem ) a vydechujeme srdečním centrem ( srdeční čakra ). Posilujeme v sobě tyto kvality: síla, magnetismus, odhodlanost, tvořivost, vzestup.

  

dechvzduch

 

 

Nadechujeme i vydechujeme ústy. Prožijte prostornost vašeho těla, kyslík v krvi. Nádech i výdech je v nekonečnosti zakotvené v oblasti vaší hlavy. Posilujeme v sobě tyto kvality: mysl, myšlenky, inspirace, zevnějšek.

                                                                                                                 

decheter

 

 Nejsubtilnější a nejjemnější způsob jakým dokážete dýchat. Nádech i výdech bývá zpravidla nosem i ústy najednou. Je to zdroj všech způsobů dýchaní. Koncentrujete se na světlo, všeprostupnost, mír, pokoj. Nijak se nepohybujeme. Zjemňujete svůj dech až do té míry, že jej přestanete slyšet a vnímat.