Jóga, meditace, individuální péče

Jóga

Naše zdravotní cvičení ti pomůže uvolnit napětí v těle, zklidnit mysl a najít vnitřní rovnováhu.

Cvičení probíhají v pravidelných termínech po celý rok v Centru U Duhy a jsou určena pro každého.

Vstupné dospělí 250 Kč, děti 100 Kč.

V rámci našich cvičení nabízíme možnost popovídat si u čaje.

Více info na tel. 777 567 447 nebo 607 575 763

Pravidelné termíny jógy

pondělky    18 - 19.30        začátečníci

úterky         09 - 10.30       začátečníci

                     18 - 19.30        středně pokročilí  

středy         16 - 17.00         jóga pro děti

                     18 - 19.30        pokročilí

 

Pravidelné termíny jógy

pondělky   18 - 19.30   začátečníci

 

úterky        09 - 10.30   začátečníci

                      18 - 19.30   středně pokročilí  

 

středy        16 - 17.00    jóga pro děti

                     18 - 19.30    pokročilí

Úplňkové meditace 2024

Zveme vás na pravidelné úplňkové meditace do Centra U Duhy, které se konají  vždy od 18 do 19.30 hod.

Naše meditace jsou zaměřené na zklidnění mysli a jsou určeny pro každého.

Vstupné je 250 Kč,-

Termíny úplňkových meditací v roce 2024

čtvrtek 25. 1. -  sobota 24. 2. - pondělí 25. 3. -  středa 24. 4. -  čtvrtek 23. 5. -  sobota 22. 6. -  neděle 21. 7. -  pondělí 19.8. -  čtvrtek 31. 8. -  středa 18. 9.  -  čtvrtek 17. 10.  -  pátek 15. 11.  -  neděle 15. 12.

Online meditace

Nabízíme individuální řízené online meditace.

Online meditace ti pomohou vrátit do života vitalitu a spokojenost.

Termíny jednotlivých online meditací stanovíme po vzájemné dohodě.

Délka jednoho setkání bude 60 minut, cena 600 Kč.

Platit lze převodem na náš účet 1093195023/0800.

Více info na tel. 607 575 763 nebo 777 567 447.

Individuální cvičení

Nabízíme individuální zdravotní cvičení.

Termíny jednotlivých setkání stanovíme po vzájemné dohodě.

Délka jednoho setkání bude 90 minut a cena 900 Kč.

Více info na tel. 607 575 763 nebo 777 567 447

Terapie

Nabízíme individuální setkání v Centru U Duhy formou terapie nebo konzultace.

Termíny jednotlivých setkání stanovíme po vzájemné dohodě.

Délka a cena jednoho setkání bude 120 minut /1500 Kč, nebo 60 minut/900 Kč.

Více info na tel. 607 575 763 nebo 777 567 447


Formy cvičení

Všechny formy, které zde naleznete, praktikujeme v každodenním životě. Ať už jde o jógu, čchi - kung, meditační techniky, dechová cvičení, nebo sufijskou praxi. Vytváříme ale i vlastní formy a rádi bychom vám je nabídli.

Brániční dech

Oddělujeme hrudní dutinu od břišní. Její okraje jsou připojeny vzadu k páteři, po stranách k dolním žebrům a v předu ke spodní části hrudní kosti. A proto jistě pochopíme, proč nádech a výdech prováděný bráničním způsobem ovlivní také stav naší páteře. Správné dýchání je také základem správného provádění různých cviků.

Břišní dech s plným využitím bránice nám dokonale pomáhá. Pozorujme se, jak reagujeme ve chvíli, kdy se lekneme a kdy se nám, tak říkajíc, "zatají" dech. Výsledkem je nehybná bránice.

Nejúčinnějším prostředkem proti stresu je náš vlastní dech. Dýchání prohloubíme tak, že zapojíme hlavní dýchací sval, bránici, a tak ji využijeme k plnému psychickému uvolnění.

Pro začátek provádíme dechová cvičení vleže na zádech na rovné podložce. Odložíme vše tísnivé. Ležíme volně, klidně se zavřenýma očima. Hlavu neukláníme, nezakláníme, nos směřuje vzhůru, brada svírá s krkem pravý úhel. Ruce jsou podél těla mírně rozhozené dlaněmi vzhůru, nohy trochu od sebe. Bedra jsou mírně přilnutá k podložce. Zásadně je netlačíme dolů žádným násilím, jen jemně ono přilnutí zkoušíme. Pravidelným cvičením se to časem podaří. Můžeme si pomoci tím, že ohneme kolena a nohy opřeme chodidly o zem.

V přípravné fázi cvičení se pokusíme pochopit své tělo rukama. Můžeme sledovat vlastní pohyb břicha nebo hrudníku při dýchání tak, že na ně sáhneme dlaní, Přiložíme ruku pod pupek anebo ji klademe na jiné části těla, kde můžeme cítit pohyb dechu. Můžeme se dotknout pod klíčními kostmi u ramen a vnímat zde malé zvedání a porovnávat zvedání v jiné oblasti. Napřed zkoušíme třeba jen pět dechů, do každé z těch částí, kde máme právě položenou ruku. Později postupně - a to denně o několik dechů přidáme. Naše dýchání nesmí být křečovité, ani s nikým nezávodíme. Řídíme se jen a jen sami sebou. Pokud při cvičení nedodržíme zásadu jemné volnosti a zatočí se nám nezvýklými pocity hlava, zůstaneme chvíli ležet. S postupem doby se jistě také naučíme dobře dýchat vzpřímeně (v sedě i v stoji).

Plné dýchání, o kterém budeme hovořit dále, nacvičujeme kdekoliv. Třeba v posteli, při procházce, čekání apod. Návyk správného dýchání nám přejde časem "do krve", aniž bychom se sledovali. Je to vlastně automatická funkce těla, ale my sami jsme ji kdysi potlačili. Je důležité naučit se dýchat plynule. V duchu přitom pozorujeme to, co se děje uvnitř našeho těla, při dýchání. (Např. jakými cestami proudí vzduch, jak se pohybují plíce spolu se svaly hrudníku a břicha). Dýcháme nosem. Při nádechu se nejdříve vyklene břicho, pak se roztáhne hrudník, při výdechu se vše vrací zpět. Neslyšně se nadechujeme tak, jako bychom do břicha nafukovali balonek. Ten se začne zvětšovat od podbřišku vzhůru do hrudi a nakonec pod klíční kosti. V žádné části nevypouštíme náš "balonek" dříve. Svůj nádech nikde neškrtíme. Potom zvolna a dokonale vydechujeme opět nosem. Když tento návod dobře pochopíme, začneme vnímat správnou práci bránice. Pracuje jako zvláštní druh pístu - při výdechu nahoru, při nádechu dolů.

 

Léčivý dech

Představíme vám zde autentický způsob dýchání, známý v sufijské tradici jako očistný dech. Jedná se o pět způsobů dýchání, které se používají jako součást sufíjského léčebého rituálu. Každý jednotlivý typ dechu se prodýchává pětkrát.

Nadechujeme i vydechujeme nosem. Pociťujte své tělo jako součást země. Nohy vás se zemí spojují a přinášejí zemské vědomí do vašeho těla. Při výdechu zarůstáte do země a při nádechu z ní vyrůstáte. Posilujeme v sobě tyto kvality: sílu, vytrvalost, neměnnost, rozšiřování se.

 

Nadechujeme nosem a vydechujeme ústy. Uvědomujte si tekutiny ve svém těle, krev, mezibuněčné tekutiny. Posilujeme v sobě tyto kvality: ústupnost, obeplouvání překážek, přizpůsobivost, pokrok.

 

 

Nadechujeme ústy a vydechujeme nosem. Uvědomujte si energii, chemickou výheň v našem těle. Nadechujeme centrem Hara ( tělesné těžiště kousek pod pupkem ) a vydechujeme srdečním centrem ( srdeční čakra ). Posilujeme v sobě tyto kvality: síla, magnetismus, odhodlanost, tvořivost, vzestup.

 

 

Nadechujeme i vydechujeme ústy. Prožijte prostornost vašeho těla, kyslík v krvi. Nádech i výdech je v nekonečnosti zakotvené v oblasti vaší hlavy. Posilujeme v sobě tyto kvality: mysl, myšlenky, inspirace, zevnějšek.

 

 Nejsubtilnější a nejjemnější způsob jakým dokážete dýchat. Nádech i výdech bývá zpravidla nosem i ústy najednou. Je to zdroj všech způsobů dýchaní. Koncentrujete se na světlo, všeprostupnost, mír, pokoj. Nijak se nepohybujeme. Zjemňujete svůj dech až do té míry, že jej přestanete slyšet a vnímat.

Úvod k formě cvičení čchi - kung

Jedná se o cvičení, které pochází z čínské tradice. Slovo Čchi Kung se překládá jako pěstování životní energie.
Jde tedy především o vědomou práci s naší vitalitou, elánem, chutí do života, dobrou náladou, uvolněním, zklidněním…  Je to vlastně umění, jak žít obyčejný život v reálném světě, nohama na zemi.

 

Je to tedy vědomá práce s tělem - uvolnění těla.

Dále vědomá práce s myslí - zklidnění mysli.

Vědomá práce s dechem - okysličení krve.

Vědomá práce s držením těla - správný postoj.

Vědomá práce s pohybem - aktivace lymfatického systému.

Vědomé propojení myšlenek, pocitů a těla.

Nalézání rovnováhy mezi dáváním a přijímáním.

Navození dobré nálady, rovnováhy, harmonie, klidu.

 

Mezi formy cvičení čchi - kung, které praktikujeme v Centru U Duhy, patří Pa tuan tin (osm kusů brokátu), statický čchi - kung, Shibasi osmnáct forem, tao čchi - kung.

Tao čchi kung

Tao znamená cesta. Tímto cvičením lze najít rovnováhu, uvědomění si neustálého pohybu a propojení se vším. Před tímto cvičením je vhodné provést minimálně automasáž. Vše se děje pomalu a plynule. Celému cvičení lze věnovat řádově minuty nebo i celé hodiny.

Základní postoj

 

- nohy na šíři pánve nebo ramen

- chodidla směřují rovně před sebe

- mírně pokrčená kolena

- podsazená pánev

- rovná páteř

- hlava v prodloužení páteře, brada rvnoběžně s podlahou

- váha těla rovnoměrně rozložená na obě dvě chodidla

(přenes váhu těla na špičky, na paty a najdi střed)

- představa provázku z temene hlavy (jako loutka)

- provnímání, uvolnění celého fyzického těla

- vědomý dech

- oči jsou zavřené

Úvodní meditace

Představa (vizualizace) - stojím na vrcholu hory, mám nádherný rozhled. Na obloze vidím orla - je zdravý, silný, svobodný, pokorný, rozhodný, pevný, pružný, krouží nad mojí hlavou. (Je to můj duch) => sílí intuice.

Kumulace energie

- vytočím dlaně směrem k nebi

- zvedám paže za prostředníček směrem nahoru - vážím nebe. Uvolním ramena. V mysli se s láskou otvírám nebi.

- ruce dokončí kruh nad hlavou se dlaně spojí vnějšími okraji, (jako by drželi ulitu) uvnitř dlaní je prostor, procítit pocit tepla a energii mezi dlaněmi.

- prostředníky zůstanou o sebe opřené a dlaně se rozevřou do prodloužení předloktí, očista sluneční energií - představa: z dlaní prší zlatá energie proniká, očišťuje každou buňku fyzického těla

- dlaně se spojí, vedeme je do úrovně srdečního centra (hrudní kost), předloktí, lokty tvoří rovinu před srdcem

- dlaně v modlitební pozici, jemný tlak k sobě

- spojení energie z rukou a energie srdce přes světelný most představa:vytvořím světelný most po něm pomalu přejde světelný, zářivý, zlatý Buddha z prostoru mezi dlaněmi po světelném mostě do srdce, vejde do srdce a zcela naplní celé tělo - následně uvolnit tlak na dlaně

- paty dlaní, malíčky a palce zůstanou spojené vytvoří mudru Lotosu (ruce nejsou v napětí ani příliš uvolněné) pozice je přirozená - představa: světelný Lotos má nádherné okvětní lístky, roste - až je tak veliký, že v něm mohu stát nebo sedět, lotos je trůn, kosmický symbol, lotos je ochrana - v představě jej nechám svítit. Cvičení ve vytvořeném světelném lotosu je bezpečné.

- dlaně rozpojím nejprve palce potom malíky mírně od sebe, vedu dlaně před oči představa: tok energie z dlaní čistí oči i třetí oko

- mírně zvednout paže, představa: lebka je průsvitná a tok energie z dlaní očistí i mozek a myšlení

- paže vedu dolů, dlaně složím přes sebe do meditační pozice pod spodní tan-tien (miskovitý tvar, ženy pravá nahoře - muži levá nahoře)

- dlaně přiložit na spodní tan-tien představa: plním spodní tan-tien očistnou, bílou, zářivou energií, odtud prostupuje do všech částí těla

- masáž dlaněmi masírujeme krouživými pohyby spodní tan-tien (12-24) nebo 36x

- omývání obličeje 6x,

- omývání hlavy od čela přes temeno k podlebeční oblasti 9x

- závěr: konečné uzavření lotosu, dlaně vytočené směrem k nebi vedeme nad hlavu spojit dlaně a stáhnout před srdeční centrum

- poděkujeme za trpělivost, laskavost a pozornost k sobě                                                                                    

 Doplnění - další stupeň

 

Shibashi - osmnáct forem

Shibashi čínsky znamená osmnáct pohybů. Tai Čchi - Čchi Kung Shibashi je jedna z nejpopulárnějších forem cvičení Čchi Kung. Tuto sestavu osmnácti cviků vytvořil čínský profesor Lin Hou-Sheng v roce 1979. Rádi tuto formu zařazujeme do programu našich cvičení a proto jsme se rozhodli ji detailně popsat na našich stránkách.

1. Zahájení (mořská vlna)

- uvolněné ruce dlaněmi směrem k zemi

- před tělem zvedat do úrovně ramen s pohybem směrem k zemi pokles v kolenou. Při pohybu rukama nahoru - nádech, při pohybu rukama dolů - výdech.

- opakujeme 6x

 

2. Rozšiřování hrudníku

- navázat na předešlý cvik

- ruce zvedat do úrovně ramen, rozpažit (nádech)

- zpět ruce k sobě, plynule stočit dlaně k zemi, pokles(výdech)

- opakujeme 6x

 

 3. Tanec s duhou

- konec cviku č. 2, plynule navázat přetočením trupu vpravo

- zvednout paže nad hlavu, přenést váhu střídavě na levou a pravou nohu, současně hladit duhu dlaněmi z prava doleva

- vlevo nádech, vpravo výdech

- opakujeme 6x (střídavě z prava doleva)

 

 4. Kroužení pažemi

- poslední přetočení cviku č. 3, jen do půlky (ruce nad hlavou), dlaně přetočené směrem vpřed

- paže od sebe klesají po boční linii

- překřížit ruce v zápěstí před tělem 

- paže zvednout plynule nad hlavu 

- přetočit dlaně v zápěstí nad hlavou opět pokles paží...

- ruce končí volně u boků

- nahoru nádech, dolů výdech

- opakujeme 6x

 

 5. Rotace pasu & Zhoupnutí paží  (Sundavání rukavičky)

- zvednout paže s dlaněmi směrem k zemi do úrovně prsou

- pravá paže volně spodním obloukem za tělo k pravému uchu současně otáčet trup doprava ve stejný okamžik se otáčí levá ruka dlaní směrem k nebi, pohled směřuje do pravé dlaně,

- horním obloukem vézt pravou paži kolem ucha, současně  otáčet trup do výchozí polohy, pravá ruka kopíruje celou levou paži k zápěstí (jako při elegantním sundavání dlouhé rukavice na levé ruce)

- plynulý přechod na opačnou stranu

- paže jsou ve výchozí poloze v úrovni prsou, obě dlaně vedle sebe směrem k zemi

- levá paže volně spodním obloukem za tělo k levému uchu současně otáčit trup doleva ve stejný okamžik se otáčí pravá ruka dlaní směrem k nebi, pohled směřuje do levé dlaně,

- horním obloukem vézt levou paži kolem ucha, současně  otáčet trup do výchozí polohy, levá ruka kopíruje celou pravou paži k zápěstí (jako při elegantním sundavání dlouhé rukavice na pravé ruce)

- paže za sebe nádech, paže před sebe výdech

- opakujeme střídavě 6x

 

 6. Veslování 

- konec cviku 5.paže před sebou v úrovni prsou

- paže klesají k zemi dlaněmi směrem k zemi

- u boků se paže přetáčejí dlaněmi směrem v před

- paže opisuji kružnici zezadu dopředu

- paže nahoru nádech, dolů výdech

- opakujeme 6x

 

 7. Nabírání míčku

- konec cviku 6.mírný pokles v kolenou, paže volně podél těla

- pravá ruka přetočením v zápěstí nabírá míček vede jej spodním obloukem s otáčením trupu vlevo nad hlavu současně přenést váhu těla na levou nohu, pravá noha na špičku

- ruka nad hlavou s poklesem paže současným otáčením dlaně směrem k zemi, přetáčením trupu a přenášením váhy těla na obě nohy rovnoměrně

- plynulý přechod na druhou stranu 

- levá ruka přetočením dlaně k nebi nabírá míček vede jej spodním obloukem s otáčením trupu vpravo nad hlavu

- současně přenést váhu těla na pravou nohu, levá noha na špičku

- ruka nad hlavou s poklesem paže a současným otáčením dlaně směrem k zemi, přetáčením trupu a přenášením váhy těla na obě nohy rovnoměrně 

- paže nahoru nádech,dolů výdech

- opakujeme střídavě 6x na obě strany

 

 8. Uchopení míčku

- konec cviku 7. (levá paže sjíždí před trupem)

- mírný pokles v kolenou současně obě paže (levá dlaní směrem k zemi pravá dlaní směrem k nebi) s přetáčením pánve vlevo

- otočení na opačnou stranu

- mírný pokles v kolenou současně obě paže (levá dlaní směrem k nebi pravá dlaní směrem k zemi) s přetáčením pánve vpravo

- vlevo nádech v pravo výdech

- opakujeme střídavě 6x na obě strany

 

 9. Rotace pasu & Odtlačení dlaní

- konec cviku č. 8, držení balonu vpravo

- ruce přitažené u boků dlaně vytočené směrem k nebi

- s přetočením pánve nalevo pravá ruka odtlačení dlaní před sebe levá spočívá u levého boku 

- s přetočením pánve napravo levá ruka odtlačení dlaní před sebe

- s odtlačením paží nádech s přitažením výdech  

- opakujeme střídavě 6x na obě strany

 

 10. Hraní si s oblaky (zametání)

- konec cviku č. 9, pánev přetočená vpravo levá ruka v pozici odtlačení

- levá zůstává v rovině prsou, pravá dole u boku dlaně směrem k tělu  současně otáčet pánev vlevo a plunule přesunout ruce (levá dolů pravá nahoru)

- vlevo nádech vpravo výdech

- opakujeme 6x

 

 11. Nabírání z jezera

- konec cviku č.10, pánev vpravo 

- vykročení levé nohy dopředu 45°

- přetočení pánve v před současně předklon

- rukama nabrat vodu rozpažným obloukem před levé koleno s přenesením váhy  na L koleno - pokrčit, ruce překřížit v zápěstí nabrat vodu, (jako bychom drželi vodu v dlaních)

- plynulé napřímení se současným rozpažným obloukem nad hlavou, přenést váhu těla na pravou zadní nohu, mírný záklon rovná páteř, opět do předklon s rovnou páteří

- záklon nádech, předklon výdech

- opakujeme 6x

 

 12. Hraní si s vlnami

- konec cviku č. 11. (postoj s levou nohou vpředu)

- rukama (před trupem v rovině prsou) hladit vlny pohybem vpřed a vzad

- ruce vpřed - váha těla vpřed na levou nohu, pravá noha na špičku

- přitažení paží k tělu - váha  na pravou nohu, levá noha na patu (pohupování s přenášením váhy)

- záklon nádech předklon vydech

- opakujeme 12x

 

13. Roztažení vašich křídel

- konec cviku č.12, přenesená váha těla na zadní P. nohu, ruce přitažené k tělu 

- váha těla na levou nohu dopředu

- paže před sebe v rovině prsou dlaněmi proti sobě

- roztažení paží se současným přenesením váhy těla na zadní pravou nohu (plynulé zhoupnutí)

- vpřed nádech vzad výdech

- opakujeme 12x

 

 14. Odtlačování pěstí

- konec cviku č. 13, ruce vpředu, váha těla vpředu na levé noze

- levou nohou krok vzad (nohy jsou vedle sebe)

- dlaně v pěst, paže přitáhnout  k bokům

- údery pěstí vpřed (střídavě pravou a levou)
(stejné jako cvik č.9, jen dlaně sevřít v uvolněnou pěst)

- odtlačení nádech přitažení výdech

- opakujeme 6x

 

15. Létající jako orel

- zákl. postoj ruce volně podél těla

- rozpažit s otevřenými dlaněmi, mávat pažemi nad hlavu současně s rukama zvedat nohy s přenesením váhy na špičky

- nahoru nádech dolů výdech

- opakujeme 6x

 

 16. Otáčení kruhy

- při dokončení cviku č. 15, nohy narovnat

- předklon ruce k zemi (drží balon)

- kroužení trupem 3x vpravo kolem své osy

- v předklonu změnit směr

- kroužení trupem 3x vlevo kolem své osy

- nahoru nádech dolů výdech

- opakujeme celkem 6x

 

 17.Driblování

- základní postoj

- pravá ruka současně s levou nohou pohyb nahoru do postoje na špičku pravé nohy

- levá ruka současně s pravou nohou pohyb nahoru do postoje na špičku levé nohy

- nahoru nádech dolů výdech 

- opakujeme 12x (plynule střídat ruce a nohy)

 

 18. Uklidnění čchi

- základní postoj

- s nádechem nabrat energii - čchi před tělem,
vézt ruce do úrovně srdce 

- přetočit dlaně směrem k zemi s výdechem stláčet energii k zemi

- opakujeme 6x

- závěrem přiložit středy dlaní (body lao-gongy) na spodní
tan-tien, uvolnit ruce.

 

Osm kusů brokátu

Pa tuan ťin, neboli Osm kusů brokátu je velmi starý, čínský soubor osmi cvičení. Je jedním z mnoha podob cvičení Čchi Kung, které má v Číně tisíce let starou tradici. Vede k činnosti vnitřních orgánů, pružnosti kloubů, prokrvení, aktivaci lymfatického systému. Vědomé propojení dechu, těla a mysli a se svou intuicí.

Základní postoj při cvičení Čchi Kung:

- nohy na šíři pánve nebo ramen

- chodidla směřují rovně před sebe

- mírně pokrčená kolena

- podsazená pánev

- rovná páteř

- hlava v prodloužení páteře

- váha těla rovnoměrně rozložená na obě dvě chodidla stejně
(přenes váhu těla na špičky na paty a najdi střed)

 

Relax:

- mezi jednotlivývi cviky se praktikuje tzv. relax. Je to stažení nahromaděné energie z oblasti hlavy do spodního tan-tien.

- návrat do postoje s nohama vedle sebe
(levá přikračuje k pravé = stoj spatný)

- uvolněná kolena, paže vedeme mírně nad hlavu
(dlaněmi směrem k nebi)

- pokles paží od hlavy ke spodnímu tan-tien
(spodní tan-tien se nachází, dva prsty pod pupíkem
asi 3-5cm pod kůží do hloubky břicha)

 

1. Držení měsíce

Provádění cviku reguluje všechny vnitřní orgány, posiluje činnost žaludku a střev, zlepšuje zažívání, působí proti zácpě, posiluje svaly a kosti zad, boků. Protahuje páteř. Aktivuje energetické dráhy - meridiany.

- stoj spatný (nohy jsou u sebe mírně pokrčená kolena)

- odkročíme levou nohou od pravé

- širší postoj, váha těla rovnoměrně rozložená na obě chodidla

- spojit ruce (propleteme prsty) před tělem dlaně směřují k nebi

- spojené ruce vedeme ke středu hrudníku (před hrudní kost)

- před hrudníkem přetáčíme spojené ruce(pomyslně vyléváme vodu z dlaní)

- plynule zvedáme ruce nad hlavu současně oči sledují hřbety dlaní

- předklon v kyčlích s rovnými zády s rukama nad hlavou, oči sledují hřbety dlaní, nohy jsou  propnuté (páteř rovnoběžně se zemí)

- pokrčujeme kolena, současně klesají ruce k zemi, zápěstí přetáčíme jako bychom nabírali vodu z potůčku,(potůček teče mezi nohama)

- vracíme se zpět do postoje s vyvěšenými pažemi (držíme vodu v dlaních)

- opět vedeme spojené ruce před srdeční centrum

- opakujeme 6x

- relax

 

2. Napínání luku, lukostřelba

 

Provádění cviku zvyšuje cirkulaci krve a kyslíku, protahuje svaly hrudníku a paží, posiluje činnost srdce a plic vnitřní masáží, uvolňuje krční páteř, posiluje zrak. Aktivuje meridiány srdce, osrdečníku, tenkého a tlustého střeva.

- přejdeme do širšího postoje (odkročíme levou nohou od pravé), současně hřbety rukou se dotýkají před spodnímtan-tien, odtud vedeme ruce k bokům a jedním tahem plynule překřížíme ruce před spodní tan-tien, levá dlaň blíže k tělu

- otočíme trup 45° vlevo současně zvedáme paže do výšky ramen, (paže směřují doleva) oči sledují cíl

na levé ruce natažený ukazovák a palec do písmene L ostatní prsty pokrčené                                                            - pravá ruka je volně sevřena v pěst natahuje tětivus natahováním tětivy se trup vrací zpět na střed hlava zůstává oči sledují cíl, pravá pěst skončí před srdečním centrem (hrudní kost), oba lokty jsou v jedné rovině

paže s uvolněnými prsty vedeme plynule šikmo pravou dlaní blíže k tělu ke spodnímu tan-tien do překřížené polohy

- toto celé opakujeme na druhou stranu 

- otočíme trup, hlavu 45° vpravo současně zvedáme paže do výšky ramen, (paže směřují doprava) oči sledují cíl

- na pravé ruce natažený ukazováček a palec do písmene L ostatní prsty pokrčené,                                             

- levá ruka je volně sevřena v pěst, levá paže natahuje tětivu s natahováním tětivy se trup vrací zpět na střed, hlava zůstává oči sledují cíl, levá pěst skončí před srdečním centrem (hrudní kost), oba lokty jsou v jedné rovině

- paže s uvolněnými prsty vedeme šikmo s levou dlaní blíže k tělu ke spodnímu tan-tien do překřížení  v zápěstí

- celý cvik vpravo a vlevo = 1x

- opakujeme střídavě 3x vlevo, 3x vpravo

relax

 

3. Roztláčení nebe a země

Provádění cviku podporujeme všechny trávicí a vnitřní orgány, posiluje slezinu a žaludek, podporuje játra, žlučník, uvolňuje krční páteř. Masíruje solar plexus. Aktivuje body ve středu dlaní (lao gongy), meridiány.

- postoj s nohama u sebe

- ruce zvednout před hrudník dlaně překřížit před srdeční centrum, pravá dlaň blíže k tělu, středy dlaní (lao-gong) a střed srdečního centra se překrývají v jednom bodě ve vzdálenosti 3cm od těla dlaně se nedotýkají

pravou ruku vedeme nad hlavu po ose těla, před obličejem přetáčíme ruku, dlaň směřuje k nebi, prsty směřují k ose hlavy

- současně vedeme levou ruku  po ose těla dlaní směrem k zemi prsty směřují k ose těla (paže se vychýlí od osy těla 45°

- opakujeme střídavě 6x

- lze spojit dech s pohybem v rytmu pravá paže nahoru (vytláčení nebe) nádech levá paže nahoru (stláčení země) výdech

- relax

 

4. Ohlédnutí se vzad - Rotace páteře.

Provádění cviku má výborný vliv na nervovou soustavu cirkulaci krve a energie do hlavy. Posiluje oční, krční, ramenní svaly a nervy. Snižuje vysoký krevní tlak.

- postoj s nohama u sebe

- otočit hlavu k levému rameni

- dootočit trup vzad

- mírně pokrčit kolena (periferní pohled na paty)
- vše pomalu a plynule s nádechem

- s výdechem se vrací kolena z pokrčení, trup a hlava na střed (osu těla)

- otočit hlavu k pravému rameni

- dootočit trup vzad

- mírně pokrčit kolena (periferní pohled na paty)
- vše pomalu a plynule s nádechem

- s výdechem se vrací kolena z pokrčení, trup a hlava na střed (osu těla)

- opakujeme střídavě 6x

- relax

 

5. Otočení hlavy a těla - zbavení srdce ohně

Pravidelné cvičení zbavuje srdce ohně - prevence proti horečce. Veliký účinek má tento cvik při hněvu a podráždění, odvádí oheň z mysli. Posiluje hýžďové svaly, dolní končetiny. Protahuje zádové svaly. Mini masáž srdce, uvolnění napětí.

- široký základní postoj

- větší podřep, horní část těla v předklonu (záda a hlava rovně) dlaně se opírají o kolena, prsty směrem mezi nohy

- nepatrný pohyb pánví v pravo

- švih pánví vlevo současně švih hlavou vlevo - hlasitý výdech

- s nádechem cesta zpět na střed (před sebe)

- totéž na opačnou stranu

- opakujeme střídavě 6x

- relax

 

6. Záklon a předklon - Posílení ledvin

Pravidelné provádění cviku posiluje ledviny, nadledvinky zlepšuje funkci střev a žaludku. Protahuje svaly kolem pátře a na nohou. Zvyšuje krevní tlak. POZOR při vysokém tlaku mírnější záklon i předklon.

- širší základní postoj

- dlaně přes sebe  na bederní oblast

- záklon, současně špičky nohou k sobě - nádech

- plynulý předklon ruce sjíždějí po vnější straně nohou pod kolenem sjíždí vnitřní stranou nohou ke kotníkům, výdech současně špičky nohou k sobě

- rukama uchopit  kotníky přitáhnout hlavu mezi kolena

- plynule stejnou cestou zpět do záklonu s  nádechem

- opakujeme 6x

- relax

 

7. Údery pěstí    

Cvik povzbuzuje mozek a příslušné nervy, zrychluje oběh krve a kyslíku v cévách, procvičuje svaly celého těla.

- šikroký základní postoj, větší podřep, rovná záda, uvolnit se

- ruce u boků volné sevření dlaní v pěst

- pravá ruka pomalý úder vpřed - výdech

- přetočit dlaň sevřít v pěst a prudce s hlasitým, ostrým výdechem HAM

- přitáhnout zpět ruku k pasu to samé s levou rukou

- opakujeme střídavě pravá levá paže 6x

- relax 

 

8. Pád na paty

Zbavení se neduhů v těle. Cvik uzavírá soubor cvičení. Uvádí tělo díky lehkým vybracím do klidu a k nastolení rovnováhy.

- stoj stojný (nohy u sebe)

- hřbety dlaní zkřížit za zády na křížové oblasti

- s nádechen se zvednout na špičky nohou

- prudce s hlasitým výdechem dopadnout na paty

- opakujeme 7x

- relax

 

Ukončení sestavy:

vedeme paže nad hlavu jako při relaxu

spojit dlaně nad hlavou

spojené vézt před srdeční centrum

 

Statický čchi kung - pozice velký strom

Další velkou oblastí čínského cvičení Čchi Kung jsou statické pozice. Tento systém nehybných postojů má mnoho podob. Ukážeme vám několik tradičních forem tohoto cvičení.

Pozice velký strom

V běžném životě se často necháváme unést emocemi, pořád spěcháme, jsme nervózní. Přitom nesnášíme příliš velké horko, nemáme rádi velké mrazy atd. Úplně odlišný přístup pozorujeme ve světě rostlin. Mnohé stromy žijí stovky let, rostou v zimě i v létě, v mrazu i v horku, za slunce i  deště, nemají své vlastní pocity a přání. Kořeny mají zapuštěny hluboko v zemi, z níž získávají vodu a všechny potřebné  látky pro život, jež proudí prostřednictvím kmene až k listům. Koruna se tyčí do výšky, je omývána deštěm, pohybyje se ve větru, svítí na ni slunce a v noci Měsíc a hvězdy. Všechno vstřebává do listů, větví, kmenu, až ke kořenům. Takto získává strom výživné látky a energii ze Země a z vesmíru. Strom tak v sobě spojuje Zemi a vesmír.

 

Co se stane, bude-li se člověk chovat jako strom?

Může prostřednictvím přijímání energie (čchi) prodloužit svůj život? Tento předpoklad lze ověřit pouze praxí. Tisíciletými experimenty bylo zjištěno, že tato metoda (napodobení pozice stromu) skutečně umožňuje prodloužit život. Velice brzy začínáme pociťovat zvýšení životní životní energie, a proto ze zdravotního hlediska pozice velkého stromu život prodlužuje. Z pohledu Čchi Kungu umožňuje tento cvik sjednotit se s celým vesmírem. Nebe, člověk a Země se spojují do jednotného celku. Zpočátku si představujeme, že jsme velkým stromem, později tato představa mizí a zůstává velký člověk, ktery v sobě vše integruje (spojuje). Po absolvování všech tří stupňů.

 

Na prvním stupni se pozice Velký strom provádí takto:

 

- výchozí poloha - základní postoj (stoj rozkročný na šíři ramen, chodidla v rovnoběžné poloze, kolena uvolněná, záda vzpřímená, pánev mírně podsazná). Brada směřuje dolů, krk je vzpřímený. Hlava je jakoby "zavěšená" za temeno, tělo je uvolněné, jazyk se volně dotýká horního patra za zuby, oči zavřené.

- představte si, že vaše nohy vrůstají hluboko do země a přeměňují se v kořeny mohutného stromu, berou ze země vláhu, životně důležité látky a energii jin.

- představte si , že váš trup roste vysoko do nebes, nad oblaka, ke slunečnímu světlu a ke hvězdám. Odsud přijímáte a vstřebáváte světlo, vítr, déšť, kosmickou energii jang. Nabýváte ohromné, vesmírné velikosti.

- spusťte ruce tak, aby se dlaně nacházely v rovině pupku. Lokty směřují od těla. Představte si, že pod paží máte jako vejce křehké tenisové míčky. Linie rukou jsou zaoblené a uvolněné, jakoby objímaly velký nafukovací míč. Představte si mezi pupkem a dlaněmi pružnou kouli

- nyní absolutně uvolněte a vyprázdněte svou mysl. Pocítíte jak skrze vaše nohy - kořeny stoupá čchi Země a klesá čchi vesmíru. Vnímejte tento pohyb a energetickou kouli mezi dlaněmi a pupkem. Opět se uvolněte.

- Představte si a vnímejte růst koule zvětšuje se a zvětšuje, přesahuje hranice vašeho těla a vy se ocitáte v jejím nitru. Cítíte, že se nacházíte uvnitř této koule, pocítíte doteky zvuků hudby.(- při praktikování hraje klidná hudba). Nabýváte ohromné, vesmírné velikosti. Koule se postupně zmenšuje a energie uvnitř slábne. Jde o úpravu polohy 5.

- zmenšuje se koule prochází vaším tělem a znovu se ocitá mezi dlaněmi a pupkem. Poté se znovu zvětšuje a zmenšuje. Toto se opakuje několikrát za sebou.

- minimální délka cvičení je 30 minut z toho důvodu, že za tuto dobu krev a čchi projdou drahami a cévami, a proto je zapotřebí nejméně půlhodina k tomu, aby čchi spolu s krví pronikla do všech úseků a tělesných buněk. Po určité době, když si na tuto polohu zvyknete, můžete prodloužit provádění cviku až na dvě hodiny.

- na konci cvičení zkoncentrovat čchi ve spodním tan-tienu. Položte ruce na tuto oblast (ženy nejdříve pravou ruku na spodní tan-tien a na ni levou; muži obráceně L na ni P dlaň). Myšlenkově se soustředíte a vsunete kouli do spodního tan-tienu (místo asi tak 3 cm pod pupkem do hloubky 1/3 břicha). Propnete nohy. Pod dlaněmi ucítíte horko nebo pulzaci. Po chvíli krouživým pohybem dlaní vmasírujte kouli. Spočiňte v klidu a uvědomte si své pocity. Uvolněte paže. Otevřete oči.

- na závěr tohoto cvičení proveďte rychlou Automasáž.


Pamatujte, že ženám v době menstruace se z důvodu krvácení doporučuje držet ruce a kouli proti střednímu tan-tienu (srdeční centrum bod mezi prsními bradavkami). V době těhotenství se cvik velký strom provádí bez pomoci rukou a bez představy koule na úrovni spodního tan-tienu (místo asi tak 3 cm pod pupkem do hloubky 1/3 břicha).

 

Automasáž

Před každou sestavou cvičení Čchi Kung je vhodné prokrvit tkáně
a zahřát tělo vhodnou rozcvičkou.
Tato automasáž je druhem rozcvičky, kterou používáme na našich cvičeních. Automasáž lze provádět ve stoje v sedě i v leže. Sami si volíme jakou pozici, intenzitu při automasáži zvolíme. Příjemný start do nového dne plného dobré nálady.

 

1. Probuzení čchi ve spodním tan-tien (asi 3 cm pod pupkem do hloubky 1/3 břicha)

- středy dlaní přes sebe na břiše

- provést 9 hlubokých dechů

 

2. Rozproudění čchi ve spodním tan-tien ruce v uvolněnou pěst

- 100x jemně poklepávat celé břicho

 

3. Masáž tan-tien

 

- masírovat břicho v kruzích kolem bodu tan-tien

- 36x po směru hodinových ručiček

- 24x proti směru hodinových ručiček

 

4. Aktivace vnitřních orgánů

 

- třít dlaně o sebe (vzniká teplo)

- přiložit středy body dlaní lao-gongy na oči (pohledy do tmy)

- třít dlaně o sebe a opět vytvořit teplo

- 18x krouživě hladíme obličej (aktivace krevního oběhu na obličeji)

- 18x krouživě masírujeme uši (aktivace vnitřních orgánů)

- 24x tzv. víření nebeských bubnů (aktivace vnitřního sluchu)

- 9x zátilek v každémn směru (pro uvolnění ramen)

- 9x propletenými prsty promasírovat krk

- třít dlaně o sebe (vzniká teplo) a přiložit dlaně na oblast ledvin

- 72x masáž oblasti ledvin (pro uvolnění napětí zádových svalů)

 

5. Poklep meridiánů s uvolněným zápěstím, konečky prstů masírujeme hlavu

- od čela směrem k podlebeční oblasti ve čtyřech liniích

- pravá ruka masíruje levou spodní část ruky od podpaží, přes dlaň, hřbet ruky směrem k rameni

- levá ruka masíruje pravou spodní část ruky od podpaží, přes dlaň, křbet ruky směrem k rameni

- masáž trapézů a ramen (nejdříve dlaní střídavě L+P rameno)

- masáž trapézů a ramen (rukou v pěst opět střídavě L+P rameno)

- volně přejdeme na přední část hrudníku přes prsa, břicho

- švihem pánví střídavě doleva a doprava s uvolněnými pažemi, ruce v pěst masírují svaly kolem páteře

- masáž křížové oblasti a hýždí

- masáž přední línie nohou směrem dolu k chodidlům, přes nárty, vnitřní kontníky směrem nahoru k tříslům

- masáž boční (vnější) strany nohou přes vnější kotníky, nárt, vnitřní kontníky směrem nahoru k tříslům

- masáž zadní strany nohou směrem dolu k chodidlům přes paty, vnější kotníky, nárty, vnitřní kotníky směrem nahoru k tříslům

- závěrem pohladit dlaněmi jemnými doteky celý povrch těla

 

6. Procítění a uvědomění si sebe sama

- vědomé hluboké nádechy a výdechy

- uvědomění si vnitřního pocitu, stavu, nálady

 

Meridiany

Starodávná čínská tradice má osobitý pohled na život. Velmi stručně vás seznámíme s některými pojmy, které s tímto pohledem souvisejí.

 

1. Meridiány

jsou pomyslné dráhy po kterých  protéká energie čchi. Tyto dráhy probíhají po povrchu těla a jsou na nich akupunkturní body.  Každý meridián ovlivňuje funkci určitého orgánu v těle.

 

2. Čchi

je základní energie, která stojí za každým dějem ve vesmíru.

 

3. Jin a Jang

jsou dva protikladné principy a jejich vzájemným působením vzniká energie čchi. Jin představuje ženský princip (tma, chlad, vlhko, forma, stabilita, klid). Jang představuje mužský princip (teplo, světlo, sucho, proměna, aktivita).

 

4. Pět elementů

Základní elementy ke kterým se symbolicky přiřazují meridiány a vše co s nimi souvisí ( oheň, země, kov, voda, dřevo)

 

5. Energetické okruhy

V těle je 12 párových meridiánů, pro levou a pravou polovinu těla (velký energetický okruh) a 2 nepárové meridiány (malý energetický okruh)

Cirkulace energie čchi – energie v každém meridiánu velkého energetického okruhu 12 hodin postupně narůstá a 12 hodin opět postupně klesá. Děje se tak ve dvouhodinových intervalech

Zablokování energie čchi – pokud je některý meridián zablokovaný, neproudí v něm energie čchi, tělo je v nerovnováze, což se může projevit onemocněním.

 

5. Seznam párových meridiánů

Zde uvádím seznam meridiánů s jejich základními  charakteristikami.

- Meridián žaludku – čas energetického maxima 7 – 9 hod., element země, povaha jang.

Dráha začíná jednou větví těsně pod očima uprostřed a druhou na spánkové oblasti. Přes tváře a krk postupuje přibližně středem po hrudi, přední stranou dolních končetin a končí u nehtového lůžka druhého palce nohy.

- Meridián slinivky a sleziny – čas energet. maxima 9 – 11 hod., element země, povaha jin.

Dráha začíná u nehtového lůžka palce nohy, pokračuje po vnitřní straně dolní končetiny, přes přední stěnu břišní, z vnitřní strany obkružujeme prsa a končíme na postranní části hrudníku.

- Meridián srdce – čas energetického maxima 11 – 13 hod., element oheň, povaha jin.

Dráha začíná v podpažní jamce, sestupuje dolů po vnitřní straně horní končetiny, přes okraj dlaně k vnitřní straně nehtu malíčku ruky.

- Meridián tenkého střeva -  čas energet. maxima 13 – 15 hod., element oheň, povaha jang.

Dráha začíná na zevní straně nehtu malíčku ruky, stoupá po zadní straně předloktí, přes zadní část ramene a lopatku, dále přes postranní část krku a tváře k hornímu okraji ušního lalůčku.

- Meridián močového měchýře – čas energet. maxima 15 – 17 h., element voda, povaha jang.

Dráha začíná u vnitřního očního koutku, pokračuje přes zátylek, dále podél páteře ve dvou drahách, do hýžďové oblasti, zadní stranou stehna a lýtka k okraji nehtového lůžka malíku nohy.

- Meridián ledvin – čas energetického maxima 17 – 19 hod., element voda, povaha jin.

Dráha začíná na středu plosky nohy, pokračuje po vnitřní straně dolní končetiny, dále středem hrudníku a končí na dolním okraji klíční kosti.

- Meridián osrdečníku – čas energetického maxima 19 – 21 hod., element oheň, povaha jin.

Dráha začíná na přední ploše hrudníku, sestupuje středem vnitřní strany paže, přes dlaň a končí na špičce prostředníčku.

- Meridián tří ohřívačů – čas energetického maxima 21 – 23 hod., element oheň, povaha jang.

Dráha začíná u nehtu prsteníčku, stoupá po vnější straně horní končetiny, pokračuje po zadní straně ramene a šíje, přes boční stranu krku, odtud na hlavu kde obtáčí ušní boltce a končí na jejich horním úponu.

- Meridián žlučníku – čas energetického maxima 23 – 01 hod., element dřevo, povaha jang.

Dráha začíná u zevního očního koutku, složitě křižuje spánkovou oblast a záhlaví, dále klesá po přední straně hrudníku a boční straně břicha, dolů přes kyčel po dolní končetině a končí u čtvrtého prstu nohy.

- Meridián jater – čas energetického maxima 01 – 03 hod., element dřevo, povaha jin.

Dráha začíná od nehtového lůžka palce nohy, stoupá částečně po přední a vnitřní ploše dolní končetiny, přechází přes stěnu břišní až ke hrudníku, kde končí u šestého žebra.

- Meridián plic – čas energetického maxima 03 – 05 hod., element kov, povaha jin.

Dráha začíná u okraje druhého žebra, sestupuje malým obloučkem po přední ploše paže, dále po dlaňové straně předloktí a končí u vnějšího okraje nehtu palce.

- Meridián tlustého střeva – čas energet. maxima 05 – 07 hod., element kov, povaha jang.

Dráha začíná na okraji nehtového lůžka ukazováčku, stoupá po hřbetu ruky a předloktí, přes postranní plochu paže, dále pokračuje přes rameno a krk na bradu, končí u nosního křídla.

 

Nepárové meridiány

- Přední střední dráha ( meridián početí )

Tato jinová dráha začíná ve středu hráze, stoupá vepředu přesně středem těla a končí pod dolním rtem. Meridiány pod jejím vlivem: močový měchýř, tenké střevo, žaludek, srdce, tři ohřívače, osrdečník.

- Zadní střední dráha ( meridián řídící )

Tato jangová dráha začíná u kostrče, stoupá podél páteře, pokračuje středem přes hlavu a končí na uzdičce horního rtu. Orgány pod jejím vlivem: žaludek, žlučník, játra, urogenitální oblast.

Úvod k orgánové sestavě

Orgánová sestava je soubor dvanácti cviků, z nichž každý uvolňuje jednu z dvanácti akupunkturních drah a posiluje orgán, který této dráze přísluší. Při pravidelném cvičení této sestavy lze zajistit přísun okysličené krve ke všem orgánům. Aktivovat lymfatický systém a doplnit tak potřebnou životní energi.

 

Výsledek je regenerace buněk v orgánech. Dále upravení dýchacího, trávicího a vylučovacího procesu.

 

Před každým cvičením je vhodné provést přípravné cviky nebo alespoň automasáž. Je důležité orgánovou sestavu cvičit pomalu, plynule a ohleduplně s přihlédnutím ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Orgány a jejich dráhy

Nyní si rozebereme jednotlivé orgány a jejich dráhy podrobněji. Popisy průběhů drah nezahrnují vnitřní větve, ve kterých každá dráha prochází vždy příslušným orgánem a také orgánem sdruženým.

 

1. Cvik pro posílení dráhy jater

léčivý zvuk - sssýýý

 

Játra přináleží, dle pěti prvků, elementu dřevu a z ročních období k jaru. Jejich vnějším vývodem jsou oči. Z tkání k nim patří šlachy a vazivo. Tekutinou, kterou ovlivňují, jsou slzy. Dráha jater jako jinová dráha dolních končetin začíná na vnítřní straně palce nohy, jde po vnitřní straně bérců a stehen, dále po boční straně břicha až k volnému okraji 2. žebra. 

Pood jejím vlivem jsou postranní části trupu, játra, žlučník, slinivka, urogenitální orgány. Maximální čas jater je od 1 do 3 hodin po půl noci. Játra vykonávají důležité funkce související s čchi, krví a tělesnými tekutinami. Dle tradičních názorů uchovávají krev, aby vyživovala orgány. Řídí také uvolňování všeobecné energie jang, kterou přivádějí ke svalům. Dá se říci, že játra řídí průchodnost, aby se krev, čchi a tekutiny mohly volně pohybovat. Napomáhají trávení. Dále mají vliv na emoční aktivitu a duševní stav.

Citem jater je hněv, rozumovou vlastností zvídavost, originalita.

Stav jater se projevuje na nehtech, které jsou při jejich poruše lámavé, vysušené, křehké a bezbarvé.

Lidé mající energii jater v nadbytku jsou postavy štíhlé, hranaté, mají nápadné vrásky, zejména mezi obočím a kořenem nosu. Jsou netrpěliví, sexuálně náruživí, sebevědomí a sebejistí. Ti, kteří mají nedostatek energie jater, trpívají nechutenstvím, degenerativními chorobami, kožními alergickými projevy, poruchami látkové výměny. Mají poruchy spánku, poruchy imunity. Jsou nerozhodní, bázliví, trpí depresemi.

Onemocnění jater se mohou projevit také závratěmi, mžitky před očima, očními poruchami, pocity plnosti a tlaku pod žebry, bolesti v oblasti jater, předrážděností a vznětlivostí, náchylností k hněvu, silnými bolestmi hlavy, někdy i křečmi svalstva. Při oslabení jaterní čchi dochází k předrážděnosti a nespavosti, bolestem hlavy, návalům na zvracení, poklesu dělohy, poruchám menstruace, impotenci.

2. Cvik pro dráhu žlučníku

léčivý zvuk - šššůůů

 

Žlučník patří k elementu dřeva, je sdruženým orgánem jater, jejich jangovým partnerem. Jeho dráha začíná u zevního očního koutku a směřuje na spánkovou krajinu, kde vytváří složité křivky po celé boční straně hlavy. Pokračuje přes boční stranu krku k rameni a odtud po boční straně hrudníku a břicha do oblasti kyčelního kloubu, dále po středu boční strany dolní končetiny (jako lampasy na generálských kalhotech) až na nohu, kde končí na zevní straně 4. prstu nohy. 

 

Pod jejím vlivem jsou uši, oči, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny. Dráha má veliký význam u migrénozních bolestí hlavy, kdy stimulace jejích bodů dokáže přinést úlevu.Funkcí žlučníku je uchovávání a vylučování žluče, která napomáhá trávení. proto při jeho poruchách dochází k nadýmání, průjmům, pocitu hořkosti v ústech, zvracení. Z psychických vlastností mu patří rozhodnost, odvaha.

Poruchy žlučníku a jeho dráhy se projeví zejména nespavostí, depresemi, bolestí hlavy, závratěmi, poruchami sluchu, zněním v uších, bolestmi očí a bolestmi a poruchami v oblasti dráhy, dále poruchami periferních nervů, šlach a svalstva. Dochází ke křečím svalů, nebo naopak k jejich ochablosti. Její maximální čas je od 23 do 1hodiny.

Cvičení provádíme stejně jako u jater v širokém roznožném sedu se vzpřímenou páteří. Paže vzpažíme a propleteme prsty. Rovně se předkloníme, rukama zatlačíme shora do pravého kolene, které tak tlačíme k podložce. Vydržíme. Pak se narovnáme, vzpažíme a opět se předkloníme, tentokrát k levému koleni. 

3. Cvik prospívající srdci

léčivý zvuk - kche nebo chu

 

Srdce přináleží elementu ohně, z ročních období létu. Má vztah ke střednímu uchu. Z tkání mu přináleží cévní systém. 

Dráha srdce je jinovou dráhou horních končetin. Začíná v podpaží, postupuje po dlaňové straně horní končetiny, po její malíkové straně až na palcový okraj malíku, kde končí. 

Pod jejím vlivem jsou srdce, centrální nervový systém s psychikou, temperament, cévy, jazyk, hmat, rameno, paže, malíková strana ruky, střední ucho. Je nejdůležitější ze všech orgánů, je jejich vládcem. Pokud je srdce zdravé, jsou i ostatní orgány v pořádku, a naopak.Je sídlem psychiky a vědomí. Řídí krev, kterou dopravuje ostatním orgánům. Má vliv na cévní systém a při jeho poruše dochází ke kornatění cév. Má vztah k imunitě. Jeho vnějším vývodem je jazyk. Již naše babičky říkaly, že co na srdci to na jazyku. A tak vedle rozeznávání chutí má jazyk důležitou funkci sdělovat naše myšlenkové pochody. Při poruše dochází k neklidu, nespavosti, duševní otupělosti, výpadkům vědomí.

V létě jang vrcholí, a proto jang srdce také vstoupá vzhůru,což může vyvolat bolesti v hrdle, záněty v krku, pocit sucha a pocit žízně, afty na jazyku, bušivé srdce, svíravé pocity v srdeční krajině, tlak na hrudníku, bolesti v podpaží, pocity horka a pálení dlaní, třes horních končetin, bolesti hlavy, žlutou barvu moče.

Při prázdnotě čchi srdce dochází k srdeční arytmii, silnému bušení srdce, nespavosti, návalům pocení, nervové oslabenosti, bušení srdce při pohybu a podobně. Dále to mohou být deprese, nespavost, poruchy paměti.

Citem srdce je radost, myšlenkovou náplní přání, která však nemusí být vždy uspokojována.Tekutinou srdce je pot. Tím má také vztah k řízení tepelné regulace.

Srdce tlumíme pomocí zvuku !kche!, zejména v brzkých ranních hodinách. 

Zvuk syna (který použijeme při plnosti srdce je !chu!, zvuk sleziny, zvuk matky, který použijeme při slabosti srdce je nám již známý !sý!. Můžeme také doplnit při plnosti srdce o zvuk !čchuej! posilující ledviny, neboť tyto stojí v opozici k srdci a podmaňují si je.

Ze cviků srdci prospívá sed, při němž pokrčíme nohy a chodidla opřeme o sebe. Prsty nohou přitáhneme co nejvíce k tělu. Sepneme ruce a propleteme jejich prsty, přičemž malíky necháme natažené a tlačíme špičkami proti sobě. Takto sepnutýma rukama uchopíme sepnutá chodidla. Napřímíme hlavu a v této pozici setrváme.

4. Cvik pro tenké střevo

léčivý zvuk - hhhaaa

 

Tenké střevo je sdruženým jangovým orgánem k srdci. Jeho maximální čas je od 13 do 15 hodin. Jeho dráha začíná na malíkové straně špičky malíku a pokračuje po malíkové straně hřbetu horní končetiny přes ramenní oblast směrem ke krční pateři a od ní po krku na obličej, kde jde pod jařmovou kost a od ní se ohýbá ke středu ušního lalůčku, kde v jamce před ním končí. 

 

Pod jejím vlivem jsou horní končetiny, záda, šíje, hrdlo, hlava.Funkcí tenkého střeva je oddělovat energie z potravy, tedy příjem, zažívání a absorbce výživných substancí a transport odpadních látek do tlustého střeva. Současně má vliv i na metabolismus tekutin. Při jeho poruše dochází k zažívacím potížím, kručení v břiše, bolestem břicha, průjmům. Také k poruchám močení (hospodaření s vodou). Má také vliv na laktaci (tvorbu matařského mléka). Jinak to mohou být i bolesti zubů a bolesti v ústní dutině, bolesti v krku, šíje a hlavy, závratě a hučení v uších, poruchy sluchu, onemocnění horních končetin.

Při cvičení vycházíme ze stejné pozice jako v případě srdce. Předkloníme se a spustíme hlavu co nejvíce ke spojeným rukám.

5. Cvik prospívající slezině - slinivce

léčivý zvuk - hhhúúú

 

Slezina je jinový orgán náležející elementu země, z ročních obdbí pozdnímu (deštivému) létu. Jejím vnějším vývodem jsou ústa. Její dráha - jinová dráha dolních končetin - začíná na vnitřním okraji palce nohy, odkud jde k vnitřnímu kotníku nohy a dále po zadní straně holenní kosti a po vnitřní ploše stehna do tříselné oblasti, kterou překračuje, a postupuje po předoboční straně břicha a hrudníku až do druhého mezižebří, odkud se lomí a končí ve středni podpažní čáře na dolním okraji šestého mezižebří. 

 

Pod jejím vlivem jsou plíce, břicho, střeva, žaludek, slezina, játra, urogenitální systém , dolní končetiny. Maximální čas dráhy sleziny je od 9 do 11 hodin dopoledne.  Tradiční medicína přiřkla slezině funkci řídit zažívání, přeměnu a dopravu výživných látek a vody jednotlivým orgánům. Podle tradičních názorů slezina vytváří jemnou výživnou čchi, která je z ní transportována do celého těla. Také odpovídá za hospodaření vodou. Řídí ovládání krve a udržuje ji v cévách (při poruše dochází ke krvácení odkudkoliv, k silné menstuaci). Svým vlivem na měkké vazivo, podkoží a svalstvo udržuje vnitřní orgány ve své pozici, aby nedocházelo k jenich klesání a výhřezům. Má také vliv na imunitní systém. 

Stav sleziny se projevje na rtech, jejím vývodem jsou ústa. Její tekutinou jsou sliny. Emocí sleziny jsou obavy, zádumčivost, z rozumových dějů přemítání, myšlení.

Při plnosti dochází ke zvracení, nadýmání, říhání, bolestem hlavy s horečkou, vodnatému průjmu. U prázdnoty jsou pocity únavy končetin, neklid, nespavost, vodnaté otoky. Slezinu posiluje zvuk !hu!, který je možno doplnit dechem matky (srdce) !kche!.

Ze cviků prospívá slezině tento: Vzpažíme ve vzpřímeném sedu propleteme prsty a protáhneme se do záklonu. pro zdatnější: Sedneme si mezi paty, chodidla vytočíme do stran. S oporou předloktí se položíme na záda a uvolníme šíji. Prsty rukou vzájemně propleteme a vzpažíme. Ukazováky tlačíme proti sobě.

6. Cvik pro posílení žaludku

léčivý zvuk - čččuuu

 

Žaludek je jangovým partnerem, sdruženým orgánem sleziny. Tradiční medicína ho nazývala mořem potravy. Jako dutý orgán má na starosti příjem potravy a je jejím zásobníkem. Stará se o veškeré trávení a transport látek a vody. Otevírá se navenek ústy, jeho tekutinou jsou sliny, řídí chuť. Rozkládá potravu a vytváří z ní jemnou esenci, kterou podle tradičních názorů slezina dále zpracovává a rozvádí po těle. Tím se podílí na tvorbě postnatální čchi.

 

Dráha žaludku jako jangová dráha dolních končetin začíná těsně pod středem oka a jde směrem dolů až k dolní čelisti, kde se podkovovitě otáčí, a před ušním boltcem vystupuje až nad přední vlasovou hranici. Z nejnižšího místa podkovy jde směrem dolů na krk do nadklíčkové krajiny, kde uhýbá do linie jdoucí středem prsní bradavky a postupuje po hrudníku směrem dolů. Pod prsy se stáčí blíže střední linii těla a pokračuje po břiše až k tříselní krajině. Poté jde po přední a zevní ploše dolní končetiny, po středu nártu a končí u zevního okraje 2. prstce nohy.

 

Pod jejím vlivem tedy jsou hlava, tváře, psta, zuby, hrdlo, plíce, žaludek, střeva, dolní končetiny. Kousek pod kolenem se nachází 36. bod této dráhy, nazývaný mořem jangu, který má velký vliv jednak na celý průběhdráhy, zejména však na nervový systém, který tonizuje, eventuálně při jeho přepětí uklidňuje. Maximlní čas je od 7 do 9 hodin ráno.

Žaludek je v tradiční medicíně považován za velmi důležitý. Proto jeho poruchy mohou ovlivnit i ostatní orgány. Porucha dráhy se projevuje zejména bolestmi hlavy, bolestmi zubů v dolní čelisti, krvácením z nosu, obrnami a bolestmi v tvářích. Na krku jsou to zejména zvětšené lymfatické uzliny, bolesti v oblasti kývače hlavy, štítné žlázy, koktavost. Také poruchy chuti, bolesti břicha, zvracení, poruchy trávení, vředové choroby a onemocnění prsní žlázy.

Při cviku k posílení žaludku sedíme na patách se vzpřímenou páteří. Paže vzpažíme bočním obloukem, propleteme navzájem prsty a konce prsteníků tlačíme do mezer mezi prsty. Zakloníme hlavu a dlaně otočíme směrem nahoru.

7. Cvik pro protažení dráhy plic

léčivý zvuk  - při oslabení chuuu

                          - podzim, zima sss

 

Plíce patří elementu kov, z ročních období podzimu. Jejich vnějším vývodem je nos. Z emocí je to smutek, z rozumových vlastností vůle. Plíce leží ze všech vnitřních orgánů nejvýše, a proto jsou často napadány zevními škodlivinami. Jsou na ně velmi citlivé. Jejich maximální čas je ráno od 3 do 5 hodin. Z tkání patří plícím a elementu kovu také kůže.

Dráha plic je jinová dráha horních končetin. Dráha začíná ve 2. mezižebří uprostřed mezi linií prsní bradavky a podpaží. Odtud stoupá do 1. mezižebří a stáčí se do oblasti ramenního kloubu. Jde přes jeho přední stranu na horní končetinu, kde probíhá po její dlaňové a palcové straně a končí na palci ruky.

 

Pod jejím vlivem jsou tedy horní končetiny, hrudník, plíce, hrdlo a nos. Plíce řídí dýchání a zásobování všech orgánů energií čchi. Také řídí pohyb vody. Mají vliv na ochlupení a kůži vůbec. Mají vztah k imunitním dějům. Jejich tekutinou jsou hleny (proto se při nachlazení objevuje sekrece z nosu a produktivní kašel). Při normální funkci je jedinec se širokým pasem, skromný, praktický, pozitivně laděný. Při oslabení má skleslé držení ramen, vpadlý hrudník. Má depresiní nálady, zejména na podzim, neboť plíce patří podzimu. Je uzavřený, málomluvný, konzervativního myšlení, až zkostnatělý.

Plnost plic se projeví pocity plnosti v hrudníku, bolestmi ramen a zad, nachlazením, velkým množstvím žluté moče. Při prázdnotě jsou taktéž bolesti v ramenou a zdech, dechové potíže, časté močení s malým množstvím moče. Dochází k oslabení obranných sil. Dráha plic, zejména její 7. bod nacházející se asi 3 cm nad zápěstím na jeho dlaňové a palcové straně na hraně kosti, má výrazný vliv na kožní onemocnění, ale také na spáleniny (jde vlastně o poruchu kůže). Masáží tohoto bodu můžeme zmírnit následký spáleniny kdekoliv na těle a zároveň působit i ke zmírnění bolestí.

Při oslabení plic je vhodné cvičet dech !chu! (dech matky, která posílí plíce). A protože na podzim se uzavírají póry v pokožce a nahromaděné teplo z léta může zablokovat plíce, je v tomto období nejlépe cvičit dech !s!, který plíce vyčistí. 

Z tělesných cvičení je posiluje následující: Stojíme v širokém rozkročení, tělo je vzpřímené. Pozvolna vzpažujeme za současného nádechu, při zapažování vydechujeme. V zapažení spojíme ruce za zády a zaklesneme palce bříšky proti sobě a protáhneme se. V tomto protažení chvíli setrváme. 

8. Cvik pro posílení dráhy tlustého střeva

léčebný zvuk - -

 

Tlusté střevo je sdruženým orgánem plic. Jeho maximální čas je od 5 do 7 hodin ráno. Úkolem tlustého střeva je vstřebávát vodu a vylučovat odpadní látky z těla. Jde o jangový orgán. Jeho dráha začíná na palcovém okraji ukazováku a probíhá po hřbetní a palcové straně po horní končetině až na nejvyšší bod ramene, odkud se dostává do nadklíčkové krajiny a přes krk na obličej. Nad horním rtem kříží jako jediná dráha střední linií těla a dostává se na druhou stranu, kde končí v rýze u nosních křídel.

 

Pod vlivem dráhy tlustého střeva jsou hlava, ústa, zuby, tváře, jícen, horní končetiny. Má vliv i na sliznice dýchacích cest a zažívacího systému. Proto je vhodná i při počínajících onemocněních z nachlazení, kdy v počátečních stádiích lze masáží jejího 4. bodu předejít vzniku onemocnění (i angíny nebo teploty). Bod se nachází v prvním meziprstním prostoru ruky ve výši poloviny záprstní kůstky palce.

Vedle kručení a bolestí v břiše a poruchy stolice se při poruše tlustého střeva objevují také bolesti zubů a nemoci dásní, rýma, krvácení z nosu, alergické projevy, záněty hrtanu, hltanu a jícnu, bolesti a poruchy hybnosti v rameni, paži a lokti. Dráha tlustého střeva má také silný protibolestivý a protizánětlivý účinek, uklidňuje psychiku.

K posílení dráhy slouží následující cvik. Ve stoji rozkročném spojíme ruce za tělem, propojíme prsty a dlaně stočíme směrem dolů. Tlak přeneseme do konců obou ukazováků. S napjatými horními končetinami se předkloníme a zakloníme hlavu. Nyní paže zvedáme co nejvýše. Vracíme se zpět do základního postoje a uvolníme paže.

9. Cvik pro posílení ledvin

léčivý zvuk - čchuej (šwej)

 

Ledviny patří k elementu vody a jejich ročním obdobím je zima. Vnejším vývodem jsou uši, močová trubice a konečník. Z emocí k nim patří strach, z rozumových vlastností moudrost. Jejich maximální čas je od 17 do 19 hodin. Jijich dráha začíná na plosce nohy uprostřed přední třetiny a pokračuje na vnitřní plochu nohy, odkud jde k vnitřnímu kotníku a po vnitřní straně dolní končetiny do tříselné krajiny, kterou překračuje, a probíhá dále po přední straně břicha, blízko jeho střední linie, až na hrudník, kde se dostává lehce zevně do linie jdoucí středem prsní bradavky, a končí pod klíční kostí.

 

Pod jejím vlivem jsou hrdlo, plíce, břišní a urogenitální orgány, dolní končetiny. Podle tradiční medicíny jsou ledviny skladištěm vrozené energie, základem síly a hmoty, z níž se člověk rodí, žije a sám může plodit. K ledvinám patří kosti, jejich dřeň, vlasy, konečník, močový systém. Podle tradičních názorů i mozek. Ledviny řídí vodní a minerální hospodářství, rozhodují o vývoji osobnoti. Mají vliv na kosti, vlasy, uši, pohlavní orgány. Při jejich poruše dochází k řídnutí kostí, vzniků zubních kazů, poruchám krevního tlaku. Rozhodují o vývoji osobnosti, a tedy i předčasném stárnutí, šedivění vlasů, růstu nehtů, hojení zlomenin. Mají vliv na sexuální a rozmnožovací funkce. Mají vztah k tvorbě otoků, ale i vztah k zažívacímu traktu. Při jejich poruše dochází k plynatosti, průjmu, zácpě. Vzhledem ke vztaku k vnitřnímu uchu mají vliv na poruchy sluchu, závratě, znění v učích. Jejich kondice se projevuje na vlasech. Významný je také první bod dráhy ledvin, který lze s výhodou použít při léčbě angín. Stačí jej masírovat, nebo ještě lépe tonizovat přiložením teplé láhve do nohou.

Pokud jsou ve stavu prázdnoty dochází k popelavému koloritu kůže, dušnosti, bušení srdce, bolestem v kříži, impotenci, poruchám menstruace, pálení dlaní a chodidel, pocitu chladu nohou, špatnému spánku. Ale také k šerosleposti, hučení v uších, vypadávání vlasů, zlomeninám kostí. Při plnosti je pocit horka v ústech, sucho v krku, otoky hrdla, otoky kdekoliv a podobně. Ledviny posilujeme dechem !čchuej!. V případě nedostatku jinu posílíme jejich matku - plíce dechem !s!.

Při posilování ledvin sedíme s nataženýma nohama. Jejich špičky přitáhneme k tělu a pomalu se předkláníme co nejvíce za současného výdechu. Nohy zůstávají natažené a hlavou se snažíme dotknout kolen. Uvolníme trup a sledujeme dech. Prsty rukou uchopíme prsty nohou a prostředníky tlačíme na první bod dráhy ledvin. Ramena a šíje jsou uvolněné.

10. Cvik na močový měchýř

   léčivý zvuk - sss

Močový měchýř je sdruženým orgánem ledvin. Jeho funkcí je vylučování moče, a tím má vliv na vodní a minerální rovnováhu v těle. Podle tradičních názorů má vliv také na pohlavní funkce a psychiku. Jeho maximální čas je od 15 do 17 hodin. Jeho jangová dráha dolních končetin začíná poblíž vnitřního okraje očního koutku, pokračuje směrem na čelo a hlavu, kde se dostává asi 3 cm od střední linie, a pokračuje na záhlaví. V oblasti šíje se dráha rozdvojuje. Obě dráhy probíhají pak paralelně podél páteře až do hýžďové krajiny. Dále pokračují po zadní straně stehna a v podkolenní jamce se obě větve spojují v  jednu dráhu, která pak probíhá po zadní a boční straně bérce, kolem zevního kotníku a končí na malíku nohy.

 

Pod vlivem dráhy, která je nejdelší ze všech akupunkturních drah, jsou hlava, šíje, záda, hýždě, dolní končetiny. Dále pak vnitřní orgány, neboť na této dráze se nacházejí takzvané souzvučné body jednotlivých orgánů.

Při poruše dochází k poruchám vodního hospodářství, poruchám močení, otokům. Dále k bolestem hlavy, šíje, zad (poruchám páteře). Dráha má vztah také k čelním dutinám a hrtanovým mandlím, sluchovým poruchám. Velmi výrazný je také protibolestivý efekt. Zejména body této dráhy v oblasti nohy mají zásadní protibolestivý vliv na bolesti v průběhu celé dráhy.

K posílení dráhy a močového měchýře jako orgánu slouží následující cvik: Zaujmeme stejnou polohu jako u cviku k posílení ledvin. Jen po uchopení prstů nohou se k nohám přitáhneme a  uvolníme se. Chvíli vydržíme a pomalu se vracíme zpět do sedu.

11. Cvik proposílení obalu srdce

léčivý zvuk - sssiii 

 

Obal srdce ochraňuje srdce pred přímým působení patologických energií (horkem, chladem a podobně). Podle moderních autorů jde o špatný překlad a správně by se dráha měla jmenovat dráha mozku. Má vliv na nervovou a duševní aktivitu. Její poruchy se projevují zejména neklidem, úzkostí, stavy pomatenosti, dále poruchami sexuální aktivity. Posléze má vliv na celý cévní systém. To se může projevit jako angina pektoris, bolestmi končetin na podkladě cévních spazmů.

Dráha je jinovou dráhou horních končetin, patří pod prvku elementu ohně a do období léta. Začíná  zevně od prsní bradavky, pokračuje ve střední linii dlaňové plochy horní končetiny a končí uprostřed špičky prostředního prstu. Její maximální čas je od 19 do 21 hodin.

 

Poněvadž patří pod element ohně , je i ona po emoční stránce svázána s radostí a po rozumové s přáním. K posílení dráhy zaujmeme turecký sed se vzpřímenou páteří. Překřížíme paže a položíme je dlaněmi na protilehlá kolena. Dlaněmi mírně na kolena tlačíme, čímž stimulujeme 7. a 8. bod dráhy na dlaních.

12. Cvik pro posílení tří ohřívačů

léčivý zvuk - šššííí

 

Dráha tří ohňů (tří ohřívačů, tří částí těla) je jangovou dráhou sdruženou s dráhou obalu srdce. Její jméno symbolizuje horní, střední a dolní část trupu s příslušnými orgány. Její funkcí je přepravovat prvopočáteční čchi, která je podkladem pro činnost všech orgánů. Řídí také přepravování tělesných tekutin, čchi a krve.

Jako jangová dráha horních končetin začíná u malíkového okraje nehtu 4. prstu, probíhá uprostřed dorzální strany horní končetiny, přes oblast ramene a krk směrem k uchu, které obkružuje, a  končí v jamce u zevního očního koutku. Její maximální čas je od 21 do 23 hodin.

 

Pod jejím vlivem jsou oči, uši, oblast ramenního pletence, ramena, lokty. Patří jí také cévní stěna. Podle jednotlivých úseků při její poruše dochází ke kašli, dušnosti, poruchám plic a srdce, dále k zažívacím poruchám nadýmání, zácpě, kručení ve střevech, průjmům. U dolního zářiče k poruchám funkce močového a pohlavního ústrojí, poruchám močení, potížím s vytlačováním stolice, průjmům. U poruch z plnosti jsou to zejména otoky a bolesti hrdla, střídání pocitů chladu a horka, hučení v uších, nedoslýchavost, choroby dolní čelisti, otoky v podpaží, dušnost, potíže s močením. Při prázdnotě hučení v uších, závratě, spontánní pocení. Podle novějších názorů je tato dráha dráhou míchy a řídí její funkci. Při posilování dráhy vycházíme ze stejné pozice jako u dráhy obalu srdce. Ruce položíme na kolena z vnější strany a pomalu se předkláníme. Hlavou se snažíme jít co nejníže a zároveň se protahujeme v bedrech.

Zadní střední dráha

Zadní střední dráha, nebo také řídící, se ve svém průběhu spojuje se všemi jangovými dráhami. Jde o nepárovou dráhu, která je nazývána mořem jangovýách drah, neboť ve všech jangových dráhách řídí jejich čchi. Probíhá ve střední čáře zadní plochý trupu od perinea(bod mezi pohlavními orgány a konečníkem) až k hornímu rtu. Indikacemi jejího použití jsou poruchy jednak urogenitálního systému, dále zažívacího systému, svalově kloubní potíže, bolesti kolem páteře, bolesti v oblasti hlavy, ramenních kloubů, končetin, závratě, tetanické a epileptické stavy. Z duševní sféry neurastenie (chronický unavový syndrom), nespavost, stavy vyčerpanosti, rozčilení, nedostatečná koncentrace.

Přední střední dráha

Přední střesní dráha, či dráha početí, koncepce, je opět nepárovou dráhou probíhající tentokrát po přední ploše těla v jeho střední linii od perinea (bod mezi pohlavními orgány a konečníkem) až k dolnímu rtu. Je spojnicí všech jinových drah, mořem jinu. 

Nachází se na ní celá řada poplašných bodů. Indikací k jejímu použití jsou především onemocnění močově pohlavního systému, zejména poruchy močení, měsíčků, klimakterické potíže, neplodnost. Dále bolesti v břiše a na hrudníku. Ale také i katary dýchacích cest, onemocnění vedlejších dutin a tvorba polypů, astmatické potíže, onemocnění štítné žlazy, akné a ekzémy. Také neurotické potíže a pocity vnitřního chvění.

Jednotlivým dráhám (meridiánům) příslušejí také krajiny, kudy probíhají. Tak například dráze tlustého střeva, jdoucí od ukazováku ruky po zevní ploše horní končetiny přes oblast ramene, krku a na obličej, kde končí v oblasti nosu, budou také odpovídat nosní onemocnění, bolesti zubů, krku, poruchy v oblasti ramenního koubu a palcové strany ruky. Budeme-li vybírat jen cvičení, musíme k těmto okolnostem přihlédnout.